Domašínsky meanderK domašínskemu meandru sa dostanete, keď budete pokračovať po červenej značke smerom k hradu. Zo zrúcaniny starého hradu je pekný výhľad aj priamo z hradných okien. Odporúčam Vám vyšľapať ešte oniečo vyššie od hradu smerom k Chate pod Suchým, kde je meander vidieť ešte oniečo lepšie.

Riečne koryto má tvar písmena U. V minulosti to bol nebezpečný úsek pre pltníkov. Množstvo ľudí zahynulo pri splavovaní rieky. Nachádzali sa tu skaly Margita a Besná. V súčasnosti sú odstrelené, aby bolo jednoduchšie splaviť rieku Váh. V minulosti vyhaslo množstvo ľudských životov práve na nebezpečných skalách. Momentálne veľa ľudí prišlo o život na nebezpečnom cestnom úseku pod Strečnom. Pri pohľade na meander vidieť hlavný cestný ťah Bratislava - Žilina - Košice, ktorý je v súčasnosti veľmi vyťažený a v špičke sa tu často tvoria kolóny. Pri výhľade vidieť aj hlavnú železničnú trať, ktorá spája naše hlavné mesto s metropolou východu - Košicami.

Domašínsky meander bol v roku 1978 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku so stupňom ochrany číslo 4. Jeho rozloha je 803 700 metrov štvorcových. Svojou rozlohou predstavuje najäčší prírodný výtvor v Malej Fatre. Váh sa postupne zarezával do skalného podlažia tvoreného granodioritmi a vápencami. Vznikol v čase treťohôr a štvrtohôr. Nad meandrom sa nachádza vrch Domašín s nadmorskou výškou 575 metrov.

Meander si môžete pozreť aj na fotkách:

Strečno hrad - výhľad

Strečno hrad - výhľad