Žilina - základné informácie, pamiatky a krásy prírodyŽilina sa nachádza na sútoku riek Váh a Kysuca. Nachádza sa na severnom Slovensku, preto je niekedy nazývaná aj srdce severu. Je štvrtým najväčším mestom. Počet obyvateľov mesta je 83890. Má výbornú geografickú polohu. Nachádza sa na hlavnom ťahu Bratislava - Žilina - Košice. Je to dôležitý cestný a železničný uzol. V blízkom okolí je tu krásna príroda a hory. Taktiež v okolí je 7 hradov a zámkov. Mesto má bohatú históriu, nádherné historické centurm. Je to jedno z najkrajších miest na Slovensku. Miesta, kde sa oplatí zájsť:

Mariánske námestie Žilina:

Nachádza sa priamo v centre mesta. Je vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Prezývané je aj ako štvorcové námestie. Nachádza sa tu taktiež radnica. Na radnici sídli primátor mesta a sú tu reprezentačné priestory. Zasadá tu mestské zastupiteľstvo a konajú sa tu sobášne obrady. Na opačnej strane je Rímskotakolícky kostol sv. Pavla a Kláštor jezuitov. Konajú sa tu rôzne kultúrne podujatia. V domčekoch sa nachádzajú rôzne štýlove kaviarničky a obchody.

Žilina - Mariánske námestie

Námestie Andreja Hlinku v Žiline:

Námestie charakterizuje krásny výhľad na Kostol najsvätejšej trojice. Nachdáza sa tu socha Andreja Hlinku, ako aj fontána. Sídli tu Považská galéria umenia. Hneď vedľa námestia je Sedláčkov park a známa Národná ulica, ktorá vedie priamo k železničnej stanici. Nachádza sa hneď vedľa Mariánskeho námestia. Obe námestia majú výbornú polohu.

Žilina - Hlinkovo námestie

Budatínsky zámok:

Od centra mesta, autobusovej a železničnej stanice je vzdialený približne 15 minút pešou chôdzou smer Čadca. Nachádza sa v mestskej časti Budatín. Sú tu umiestnené expozície Považského múzea a v budúcnosti by sa malo sprístupniť ešte viacej expozícií. V minulosti bol zámok veľmi obľúbený. Je vyobrazený na mnohých historických fotografiách. Najväčšiu slávu však už má za sebou a momentálne sa zháňajú peniaze na jeho rekonštrukciu. Pri zámku je aj park a môžete sa tam ísť pozrieť na sútok rieky Váh a Kysuca.

Budatínsky zámok

Budatínsky zámok

Budatínsky zámok - park

Straník:

Je to vrch nachádzajúci sa v nadmorskej výške 769 metrov. Je z neho nádherný výhľad na mesto Žilina, automobilku KIA a okolité obce. Je odtiaľto pekný výhľad na Kysuce, Malú Fatru a Vodné dielo Žilina. Nachádza sa v prímestskej časti Zástranie. Auto zaparkujte v danej obci najlepšie pri Farskom kostole v Zástraní. Môžete využiť aj mestksú hromadnú dopravu. Ide tam linka č.27 a vystúpite na zastávke Na Straník. Keď vystúpite z auta alebo autobusu, musíte si na vrch vyšľapať približne 45 minút. Ale výhľad skutočne stojí za to.

Straník

Straník zo Zástrania

Sraník - výhľad

Futbalový a hokejový štadión:

V meste sa hrá najvyššia futbalová aj hokejová súťaž. Žilinčania majú v súčasnosti najmodernejší futbalový štadión na Slovensku. Hrá sa tu na slovenské pomery kvalitný futbal. MŠK Žilina je 6-násobným majstrom Slovenska a zahrala si aj skupinovú fázu Ligy majstrov a skupinovú fázu Európskej ligy. Môžete ísť pozreť aj na najvyššiu hokejovú súťaž - Tipsport extraligu. MSHK Žilina hrá už dlhšie túto súťaž a v roku 2005/2006 sa stala majstrom Slovenska. Oba štadióny sú hneď vedľa seba, približne 5 minút od Hlinkovho námestia a železničnej stanice.